Z Korczyny do gwiazd

Szóstego września 2019 roku część korczyńskiej społeczności szkolnej i lokalnej - miłośnicy astronomii i astrofizyki - miała przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Jednym z głównych priorytetów zorganizowania tego przedsięwzięcia była 120. rocznica urodzin korczynianina - Jana Winiarskiego - wybitnego astronoma, pasjonata nauk kosmicznych oraz eksperta w dziedzinie astronomii i astrofizyki. W murach korczyńskiej szkoły, oprócz licznie zgromadzonych gości, pojawili się  przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którzy przez cały wieczór przedstawiali słuchaczom niezwykle interesujące informacje ze świata nauki zajmującej się badaniem ciał niebieskich.

Goście z zaciekawieniem wysłuchali wykładu dotyczącego życiorysu Jana Winiarskiego oraz obejrzeli dwa archiwalne filmy przedstawiające naszego rodaka na tle XX- wiecznego Krosna. Z pewnością każdy widz mógł stwierdzić, iż prawdziwą pasją Jana Winiarskiego było pogłębianie i  upowszechnianie nauk kosmicznych.  Kolejny wykład związany był  z pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. Słuchacze mogli  przenieść się do lat 60. XX wieku, kiedy to oczy świata spoglądały na serię misji Apollo. Punktem kulminacyjnym tego wykładu było oczywiście wspomnienie misji Apollo 11, dzięki której człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni Księżyca.

Cały wykład okazał się być  niezwykle interesujący i zachęcający do dalszego pogłębiania wiedzy z dziedziny astronomii. Kolejny wykład przedstawiał  historię Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, obchodzącego w bieżącym roku jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Zebrani goście mieli przyjemność obejrzeć serię fotografii autorstwa Mariusza Świętnickiego, przedstawiających, w artystyczny sposób, piękno wszechświata. Wypowiadali się też na temat swoich wspomnień związanych z Janem Winiarskim. Dzięki temu młodsi uczestnicy wykładów mogli dowiedzieć się jeszcze więcej o korczyńskim astronomie.

Po skończonych wykładach wszyscy  udali się na stadion przy budynku szkoły, gdzie organizatorzy imprezy przygotowali profesjonalny sprzęt do obserwacji nieba. Każdy chętny - za pomocą teleskopów – miał możliwość obserwowania nieba z bliższej perspektywy. Wcześniej prowadzący spotkanie dr Tadeusz Łopatkiewicz serdecznie podziękował za zorganizowanie przedsięwzięcia członkom Krośnieńskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – panom:  Romanowi Klarze i Krzysztofowi Urbankowi.

Podsumowując, należy stwierdzić, że całe wydarzenie  było niezwykle udane i z pewnością skłoniło niejednego uczestnika do pogłębienia wiedzy z zakresu astronomii, astrofizyki i astrofotografii.

Maciej Stodolak
uczeń klasy VIII SP w Korczynie

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie