My favourite place: discover European countries through teenagers'eyes...

W roku szkolnym 2013/2014 gimnazjum im. Św. Bpa. J.S. Pelczara w Zespole Szkół w Korczynie realizowało wspólnie ze szkołami z Francji i z Włoch projekt eTwinning, który miał na celu poszerzenie wiedzy nastolatków na temat współpracujących krajów, poprzez wymianę tradycyjnych listów oraz wspólne tworzenie strony internetowej typu Wiki. W projekcie uczestniczyła grupa kilkunastu osób z klas pierwszych gimnazjum. Latem ubiegłego roku nawiązałam współpracę z nauczycielkami języka angielskiego z Saint-Quay-Portrieux, miejscowości na północy Francji i z Varazze, miejscowości na północy Włoch.

We wrześniu otworzyliśmy projekt na portalu eTwinning i opracowaliśmy plan pracy. Następnie nasi uczniowie wymienili listy zawierające informacje o sobie, rodzinie, szkole i najbliższym otoczeniu. Później w grupach opracowali prezentacje, które przedstawiały to co się im kojarzy z rodzinnym krajem oraz z krajami współpracującymi w projekcie. Prezentacje te zostały umieszczone na stronie internetowej Wiki. W okresie świątecznym uczniowie przygotowali kartki świąteczne, które zostały wysłane do kolegów z Francji i Włoch.

Natomiast uczniowie z Włoch nagrali muzyczne życzenia świąteczne i umieścili je na stronie projektu. W drugim półroczu uczniowie przygotowywali teksty i zdjęcia prezentujące ich ulubione miejsce w swoim kraju. Dzięki temu uczniowie ze szkół partnerskich mogli poznać ciekawe miejsca w Polsce, a my z kolei mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o Francji i Włoszech. Strona Wiki dawała możliwość komentowania tych materiałów i zadawania pytań ich autorom. Na koniec wszyscy tworzyliśmy swój „portret chiński” dzięki któremu łatwiej poznać uczucia i emocje innych. Polega na utożsamianiu się z różnymi elementami otaczającego nas świata. Należało dokończyć szereg zdań rozpoczynających się zawsze przez "Gdybym był/była (kolorem, pejzażem, uczuciem, przedmiotem itd.), byłbym/byłabym..." Wszystkie zadania wykonywane były w języku angielskim. Efekty naszej wspólnej pracy można zobaczyć na stronie my-favourite-place-2014.wikispaces.com.