Wizyta nauczycieli z różnych krajów Europy

Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Korczynie jest koordynatorem projektu "Letters and Figures Alive" realizowanego wspólne ze szkołami z Finlandii, Hiszpanii, Turcji i Włoch, w ramach programu Erasmus +. W dniach  6.11 - 8.11.2017 r. po dwóch nauczycieli z każdej z partnerskich szkół wzięło udział w spotkaniu roboczym, którego zadaniem było dopracowanie szczegółów projektu. Wynikiem trzydniowych rozmów było opracowanie dokładnego harmonogramu pracy na obecny rok szkolny oraz wstępnego na kolejny. Ustalono wiele szczegółów związanych z najbliższymi zadaniami; wybór logo projektu, przeprowadzenie ankietowania internetowego dotyczącego podstawowych umiejętności, konkurs na najlepszą prezentację kraju partnerskiego oraz organizacja Klubu Czytelnika.

Dość szczegółowo zostało też omówione pierwsze międzynarodowe spotkanie w Finlandii planowane na maj 2018 roku. Ustalono również sposób przedstawiania się uczniów zaangażowanych w projekt i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami ze szkół partnerskich. Każda ze szkół zaprezentowała swoją placówkę i pomysły na realizację celów projektowych. Pojawiły się informacje o systemach edukacji w każdym z partnerskich krajów. Polscy koordynatorzy przedstawili sposoby rozpowszechniania informacji o projekcie oraz jego rezultatach, harmonogram ewaluacji, rozdział obowiązków i zadań między wszystkimi partnerami.

Nasi goście mieli okazję zapoznać się z organizacją i funkcjonowaniem Szkoły Podstawowej w Korczynie. Zwiedzili kilka klasopracowni, zobaczyli sale gimnastyczne, świetlicę, bibliotekę i stołówkę, Zaproszeni zostali na posiłek przygotowany przez rodziców uczniów uczestniczących w projekcie. Na stole znalazły się głównie tradycyjne polskie potrawy, takie jak barszcz biały, czerwony, gołąbki, bigos, różnego rodzaju pierogi i krokiety. Nie zabrakło również słodkich domowych wypieków. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego posiłku.

Udało się też zabrać gości na wycieczkę w Bieszczady. Dość długi czas jazdy przeznaczyliśmy głównie na rozmowy o projekcie , ale pogoda nagrodziła nas za to pięknymi widokami w sercu Bieszczad.

W trakcie pożegnań usłyszeliśmy wiele ciepłych słów podziękowań. Goście byli oczarowani naszą okolicą - czystością i kolorami jesieni, bo aura naprawdę nam dopisała. Smakowała im również kuchnia polska. W marcu 2019 roku przyjadą na tygodniowe spotkanie, ale tym razem już ze swoimi uczniami. Planujemy wtedy bawić się kodowaniem i mam nadzieję, że aura będzie dla nas równie łaskawa.

Koordynator projektu Anna Waśko

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

Tags: projekt, erasmus, spotkanie