Projekt eTwinning: Recycling Schools

Od 2 marca 2020 r. Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Korczynie realizuje wspólnie ze szkołami z Turcji i Hiszpanii projekt eTwinning. Portal eTwinningLive ma za zadanie pomoc w realizacji projektu szkolnego przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nasz projekt eTwinning pt. "Recycling Schools" ("Szkoły recyklingowe”) dotyczy recyklingu i idei wtórnego przetwarzania materiałów. W ten sposób uczniowie pokażą jak świadomie korzystają z materiałów nadających się do recyklingu w szkole i w domu. Współpraca z zagranicznymi partnerami polega na wymianie informacji i wspólnym tworzeniu pomysłów. W projekcie uczestniczy 16 uczniów klasy szóstej z korczyńskiej szkoły.

Na początku otworzyliśmy projekt na portalu eTwinning. Następnie uczniowie przygotowali prezentacje zawierające informacje o sobie, swoich zainteresowaniach i najbliższym otoczeniu. W ten sposób powstała również prezentacja o szkole. Każda szkoła przygotowała swoje logo projektu i zaprezentowała je pozostałym. Wszyscy uczestnicy projektu umieścili zdjęcia jak segregują śmieci w swoim kraju. Przygotowaliśmy projekty na gazetkę ścienną: do jakiego pojemnika należy wrzucać poszczególne śmieci. Jeden z plakatów został umieszczony na drzwiach wejściowych do szkoły, a pozostałe na głównym korytarzu. Niestety nasze działania w szkole przerwała epidemia COVID-19, ale nie przeszkodziło nam to w kontynuowaniu projektu on-line. Stworzenie „,mojej zabawki z odzysku” to był nasz sposób na chwilę zapomnienia w tak trudnym czasie, z jakim przyszło nam się zmierzyć. Zdjęcia i opisy zabawek po angielsku można podziwiać na portalu eTwinningLive oraz blogu szkolnym SKO. Kolejnym zadaniem była dyskusja na temat recyklingu, segregacji śmieci i materiałów  nadających się do recyklingu w szkole i w domu. Uczniowie pisali po angielsku teksty o segregacji śmieci i dialogi na temat recyklingu.

W nowym roku szkolnym 2020/2021 czekają na uczniów nowe wyzwania projektowe: projektowanie koszy do segregacji śmieci z wykorzystaniem materiałów z odzysku i kukiełek oraz układanie dialogów w języku angielskim na temat ochrony środowiska. Laura z klasy VI przy użyciu Canva (narzędzia do tworzenia różnego rodzaju grafik i plakatów) przygotowała prezentację, do której obejrzenia serdecznie zachęcamy. Wystarczy otworzyć stronę z prezentacją.

Wszystkie zdjęcia i filmiki zostaną umieszczone na portalu eTwinningTwinSpace. Materiały te zostaną następnie wykorzystane do stworzenia mini ebooków. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w konkursie na najfajniejszą kukiełkę i w pokazie mody ekologicznej. W okresie przedświątecznym uczniowie przygotują kartki noworoczne, które zostaną wysłane do kolegów i koleżanek z projektowych krajów: Hiszpanii i Turcji.

Bądźmy eko i dbajmy o nasze środowisko. Segregujmy śmieci!

Anna Grzesik
zdjęcia - uczniowie klasy VIa

 

Prezentacja do pobrania: Recycling Schools (w formacie .odt).

Tags: eTwinning, projekt