Wizyta studyjna w Niemczech

W dniach od 13 do 17 listopada trójka nauczycieli z gimnazjum w Korczynie uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu przedstawicieli szkół w Hagen w północnych Niemczech. Spotkanie to było jednym z etapów realizacji projektu "Każdy uczeń jest gołębiem pokoju". Jest to projekt szkolny realizowany w ramach programu unijnego "Socrates/Comenius". Oprócz naszego gimnazjum uczestniczą w nim trzy szkoły: z Turcji z miasta Elazig, z Rumunii z miasta Hunedoara i z Niemiec z miejscowości Hagen.

Z gimnazjum w Korczynie do Niemiec pojechali:

  • Jacek Zajdel - zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Korczynie,
  • Anna Waśko - koordynatorka projektu,
  • Magdalena Potyrała - nauczycielka informatyki.

Było to pierwsze spotkanie nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu. Do tej pory cała wymiana informacji odbywała się drogą elektroniczną. Wizyta w Hagen umożliwiła poznanie się nauczycieli i w rezultacie bardziej konkretne planowanie działań związanych z projektem jak i dyskusje nad tym co do tej pory zostało zrobione. Każda ze szkół przygotowała prezentację swojego regionu i szkoły. Na podstawie otrzymanych materiałów została zorganizowana konferencja informacyjna dla nauczycieli oraz lekcje dla uczniów Zespołu Szkół w Korczynie. Na miejscu mogliśmy się zapoznać z funkcjonowaniem szkoły niemieckiej, którą dokładnie zwiedziliśmy, a następnie uczestniczyliśmy w wybranych lekcjach. Bardzo podobały się nam bogato wyposażone klasopracownie i przyjazna atmosfera panująca wśród uczniów i nauczycieli. Uczniowie przygotowali dla nas ciekawe występy taneczno-muzyczne, a na powitanie zobaczyliśmy polska flagę z napisem "Serdecznie witamy".
Część wizyty przeznaczona była na zapoznanie się z przeszłością i teraźniejszością regionu. Zwiedziliśmy więc ścieżkę historyczną na miejscu byłego wojennego obozu pracy oraz pozostałości hitlerowskiej fabryki łodzi podwodnych. Zobaczyliśmy też stare miasto stolicy regionu - Bremy i bardzo interesujące Muzeum Zamorskie. Wspaniałą lekcją historii była wizyta w Domu Emigranta - interaktywnym muzeum przedstawiającym losy milionów europejskich emigrantów, w tym wielu Polaków z Podkarpacia, którzy wyruszali właśnie stamtąd w daleka podróż morską szukając lepszego życia w Ameryce.
W ostatnim dniu naszej wizyty spotkaliśmy się w Hagen z panią burmistrz, która bardzo zainteresowała się atrakcjami turystycznymi i przyrodniczymi naszego regionu.
Wróciliśmy do Polski z bagażem niezapomnianych doświadczeń. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zobaczyliśmy ciekawe miejsca i widzieliśmy pracę innej szkoły. Tą zdobytą wiedzą chcemy teraz podzielić się z naszymi kolegami i uczniami.
Projekt będzie realizowany przez najbliższe dwa lata, w czasie których przewidziane są dalsze spotkania uczniów i nauczycieli ze szkół biorących udział w projekcie.