21 marca - pierwszy dzień wiosny 2023

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obfitował w wiele atrakcji. Dzieci z klas I-III przywitały wiosnę wesołymi piosenkami. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i piękne, kolorowe dekoracje. Starsi uczniowie na pierwszy dzień wiosny wystroili się w … PIŻAMY, ponieważ taki dress code obowiązywał na ten dzień w harmonogramie trwającego w szkole WIOSENNEGO TYGODNIA MODY.

21 marca to także DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, czyli ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętym nim osobom. A data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Było zabawnie i kolorowo!

 

Czytaj dalej

Eksperymenty z dwutlenkiem węgla - warsztaty chemiczne dla dzieci

Od 7 do 16 marca uczniowie klas I – III uczestniczyli we wspaniałych warsztatach prowadzonych przez panie chemiczki z MINILAB.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega praca chemika, jakie właściwości ma dwutlenek węgla ( gaz bezbarwny, bez zapachu, nietoksyczny i cięższy od powietrza) oraz jako "chemiczni detektywi" zbadali odczyn octu. Mali chemicy, ubrani w fartuchy, rękawice i okulary laboratoryjne, używając bezpiecznych odczynników (soda, ocet, barwniki, ziarna kukurydzy), samodzielnie wykonali dwa doświadczenia: „Skacząca kukurydza” oraz „Sodowe obrazy”. Hitem okazało się doświadczenie przeprowadzone przez panią chemiczkę o wymownej nazwie "Pasta do zębów dla słonia".

Warsztaty były dla dzieci okazją do zdobywania nowych doświadczeń oraz wiedzy, ale, przede wszystkim, szansą na dobrą zabawę. Kto wie czy w przyszłości nie wyrosną z nich prawdziwi naukowcy…?

Czytaj dalej

16 marca - Międzynarodowy Dzień Pandy

Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli.
Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć,
gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań

Sir Peter Scott

 Od połowy XX wieku panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Panda stała się symbolem wielkiego sukcesu organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Ochrona pandy stała się przykładem do naśladowania przy działaniach podejmowanych w celu ochrony innych zagrożonych gatunków. Dla WWF (skrót ang. World Wildlife Fund) obecna sytuacja pand udowadnia, że współpraca rządów państw, organizacji pozarządowych, naukowców oraz lokalnych społeczności ma sens i przynosi zamierzone efekty.

Czytaj dalej

Słodki Dzień dla Remka

8 marca br. Szkolne Koło Wolontariatu- pod opieką p. Alicji Pudło i p. Ewy Sikory - zorganizowało akcję, z której dochód ma zostać przeznaczony na operację nóżki rocznego Remka.

Chłopiec urodził się z wrodzonym stawem rzekomym w lewej nodze. Taka wada zdarza się raz na 250 tysięcy urodzeń i oznacza powstanie w kości złamania, które nigdy nie dałoby się wyleczyć zwykłymi metodami. W efekcie lewa noga Remka jest zdeformowana i o kilka centymetrów krótsza niż noga prawa. Bez odpowiedniego leczenia Remek nie będzie w stanie samodzielnie chodzić.

Czytaj dalej

Jak w tym roku „Graliśmy z WOŚP”…

Za nami kolejny, 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zorganizowany pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły podjęli szereg działań mających na celu wsparcie Orkiestry, m.in. upiekli ciasta, zrobili galaretki, a Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali „SŁODKI DZIEŃ”, podczas którego sprzedawali słodkości na ten szczytny cel. Z kolei 7 stycznia w szkole odbył się TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO. Udział w nim, poza możliwością aktywnego spędzenia czasu, również dawał uczestnikom szansę wsparcia działań WOŚP.

 

Czytaj dalej

Szkolne Koło Wolontariatu: Świąteczna Paczka

W naszym środowisku są dzieci, które nie mają tyle szczęścia, co rówieśnicy. Ich rodziny znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mierzą się z poważnymi chorobami. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili pomóc. Chcieli, by ten czas gromadzenia się przy wigilijnym stole stał się dla ich kolegów momentem zapomnienia o codziennych troskach. Od 16 do 21 grudnia woluntariusze prowadzili zbiórkę trwałej żywności i jak zwykle mogli liczyć na wsparcie społeczności szkolnej. Ze zgromadzonych produktów przygotowali aż 18 pięknych paczek, które trafiły do potrzebujących.

Bardzo dziękujemy darczyńcom i oczywiście liczymy na Was przy okazji kolejnych akcji.