Innowacyjni uczniowie

W dniu 17. października 2018 r. w ramach innowacji pedagogicznej "Jest jeden sposób nauki - poprzez działanie", został zorganizowany wyjazd do Krakowa. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Fredry w Korczynie.

Uczniowie doświadczali zjawisk fizycznych i przyrodniczych różnymi zmysłami, świetnie się przy tym bawiąc na świeżym powietrzu. Jak huśtać się bez wysiłku? Jak latać bez skrzydeł? Czy można zobaczyć inne kolory na czarno - białej twarzy? Na te i inne pytania samodzielnie poszukiwali odpowiedzi podczas eksploracji Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na obszarze 6,5 ha Parku Lotników Polskich rozmieszczone są interaktywne urządzenia wyjaśniające zjawiska fizyki z zakresu: mechaniki, hydrostatyki, optyki, akustyki i magnetyzmu oraz strefy przyrodnicze: Lem – birynt, Geo – gródek, Zapachowo.

Aktywne spotkania z nauką były kontynuowane w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Dzięki wyjątkowej lokalizacji muzeum w zabytkowym kompleksie dawnej zajezdni tramwajowej, uczniowie zapoznali się z historią środków transportu i komunikacji miejskiej w Krakowie, i dowiedzieli się, jak działa sieć tramwajowa.

Następnie uczniowie sprawdzali, czy mają żyłkę naukowca i konstruktora na wystawie edukacyjnej "To takie proste". Zdobywali wiedzę tylko z pozoru "nie taką prostą" – świetnie się bawiąc na 26 interaktywnych edukacyjnych stanowiskach. Odkrywali tajemnice światła i kolorów, dowiedzieli się, na czym polega zjawisko refrakcji oraz jak łatwo orzekać wzrok w alkogoglach. W strefie "Główka pracuje" uczniowie odbywali podróże w świat matematycznych zagadek i łamigłówek. Swoją kreatywność uwolnili, budując i tworząc w strefie "Pomyśl, zrozum, zrób". Wystawa ta uczy przez zabawę, a interaktywne eksponaty pomagają rozwinąć pamięć krótkotrwałą, wspomagają logiczne myślenie i zdolności manualne, w prosty sposób wyjaśniają prawa fizyki, zapewniają niezwykłe doznania, np. w symulatorach.

Poprzez aktywne spotkania z nauką młodzież otwiera się na różne sposoby przyswajania wiedzy. Odkrywa, że uczenie się może być interesującą aktywnością, sposobem spędzania wolnego czasu.

Działalność edukacyjna jest priorytetem, dlatego prowadzenie w ramach innowacji pedagogicznej zajęcia obejmują różnorodną tematykę, wpisują się w podstawę programową i pomagają uczniom w zdobywaniu wiedzy.

Koordynatorzy innowacji: Alicja Korona, Grażyna Wącław, Ewa Sikora

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

Tags: wycieczka, Kraków