XXVIII Konkurs recytatorski poezji współczesnej Bronisławy Betlej

24 października br. W Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu miała miejsce XXVIII EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI WSPÓŁCZESNEJ autorstwa Bronisławy Betlej. Patronat nad konkursem objął Związek Literatów Polskich; Oddział w Rzeszowie, a gościem honorowym (i jednocześnie członkiem jury) była Pani Elżbieta Betlej, córka śp. Poetki. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 7c – Marysia Niżnik, Eliza Paradysz, Milena Prajzner oraz Maja Wajda.

Wymownym elementem symbolicznej dekoracji  konkursowej było puste krzesło obok zdjęcia Poetki. Ta fizyczna "pustka"  była tylko zewnętrznym znakiem, gdyż recytowane wiersze sprawiały, że czuło się duchową obecność Pani Bronisławy. Bogactwo treści, a przede wszystkim emocje przelane na karty tomików wierszy, po które sięgnęli uczniowie, przywoływały w pamięci obraz uśmiechniętej Autorki. Coroczne jesienne spotkania z młodzieżą były dla Pani Bronisławy wyjątkowym przeżyciem, co potwierdziła w krótkim przemówieniu Jej córka. Dziękując uczestnikom konkursu, pogratulowała im wrażliwości, która nie pozwala przejść obojętnie obok słowa poetyckiego.

Spośród ok. 40 recytatorów II MIEJSCE zajęła uczennica naszej szkoły: Eliza Paradysz  (7c). Nagrodzona otrzymała pamiątkowy dyplom oraz najnowszy tomik wierszy, autorstwa  Bronisławy Betlej.

Gratulujemy  wszystkim uczniom, którzy zmierzyli się z materią słowa poetyckiego! Każdy z Was, przełamując tremę, zaproponował własną interpretację wiersza; liryczne wersy „przepuścił” przez  swoją osobowość i nadał im indywidualny kształt emocjonalny. W tym tkwi magia słowa i wyjątkowość poezji: "Kim jest- jeśli przerabia definicję świata po swojemu- poeta- mówią- skomplikowany- słowa okrywa przenośnią porównuje działania- zmienia różne oblicza - ma fantazję- bez niej słowo byłoby ubogie" ("Magia słowa", Bronisława Betlej).

Dorota Jakubik - Głód

Tags: konkurs, poezja