Wirtualny Świat, Realne Wyzwania - Jestem Bezpieczny w Sieci

Jak bezpiecznie mam pracować, by od tego nie zwariować?
Ten laptopik mój kochany, jest nam wszystkim dobrze znany.
Lubię wchodzić tu i ówdzie, trochę pograć i pośpiewać
coś poczytać - pooglądać.
Lecz co wolę - Kto mi powie?
Ja chcę w szkole w mojej klasie być w realu a nie transie.
Milena Pawłowska klasa III a

Konkurs pt. "Wirtualny Świat, Realne Wyzwania - Jestem Bezpieczny w Sieci" w Szkole Podstawowej w Korczynie rozstrzygnięty!
Umiejętność świadomego korzystania z zasobów Internetu oraz nowinek technologicznych to sztuka, która wymaga od nas nie tylko wiedzy, ale i rozwagi. „Zanim staniesz się zbyt oczarowany ślicznymi gadżetami i hipnotyzującymi obrazami wideo, pozwól, że przypomnę Ci, że informacja to nie wiedza, wiedza to nie mądrość, a mądrość to nie przewidywanie. Każda wyrasta z kolejnej, a potrzebujemy ich wszystkich”, to rada udzielona przez brytyjskiego pisarza fantastycznonaukowego Arthura C. Clarke'a, który był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla. A co o komputerach i zachowaniu w Internecie wiedzą dzieci i młodzież? Okazuje się, że sporo. Dowodem tego są prace konkursowe wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. A. Fredry w Korczynie. Zadaniem dzieci i młodzieży było wykonanie pracy plastycznej w formie plakatu i ułożenie rymowanki.

Konkurs pt. "Wirtualny Świat, Realne Wyzwania - Jestem Bezpieczny w Sieci" został ogłoszony w związku z Międzynarodowym Dniem Bezpiecznego Internetu obchodzonym w dniu 9 lutego 2021 roku. Konkurs na plakat skierowany był do uczniów klas IV-VIII. Uczniowie przygotowali innowacyjne i kreatywne prace plastyczne w różnym formacie z wykorzystaniem dowolnej techniki. Uczniowie korzystali z programów graficznych oraz tradycyjnych technik plastycznych. Mile widziane były ciekawe hasła i wskazówki, jak mądrze korzystać z Internetu. Konkurs na rymowankę skierowany był do uczniów klas I-III. Rymowankę należało przesłać e-mailem przez dziennik elektroniczny do 19 lutego 2021 roku, do organizatorów konkursu: Anny Grzesik lub Jacka Zycha.

Dnia 1 marca 2021 roku odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie wszystkim uczestnikom konkursu dyplomów i nagród (gier, podkładek pod laptopa i myszy komputerowych oraz książeczek i gadżetów z logo SKO). Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję wysłuchać audycji pt. "Wirtualny świat, realne wyzwania", którą przygotowali uczniowie z kółka teatralnego (Weronika i Ania z klasy siódmej oraz Alan z klasy szóstej) pod opieką Jacka Zycha. Uczniowie przekazali kilka porad związanych z mądrym i bezpiecznym poruszaniem się w sieci, przydatnych zarówno dzieciom jak i dorosłym posługującym się smartfonami, tabletami czy komputerami. Przykład zaczerpnięty z życia codziennego pomógł w utrwaleniu wiadomości. Na podstawie doświadczeń bohaterów – Kasi, Kuby oraz mamy i taty Pieniążków – przekonali się, że Internet to ważna część naszej rzeczywistości, a dbanie o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, informacji o domu i rodzinie może być łatwe i skuteczne.

Z uwagi na wciąż obowiązujący w naszym kraju stan epidemii w trakcie wydarzenia zachowywano wszystkie niezbędne środki ostrożności. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

 • I miejsce (rymowanka) – Milena z klasy 3a
 • II miejsce (rymowanka) – Julia z klasy 2b
 • III miejsce (rymowanka) – Bartosz z klasy 1a
 • wyróżnienie (rymowanka) – Martyna z klasy 1c
 • wyróżnienie (rymowanka) – Agata z klasy 2b
 • I miejsce (plakat) – Aleksander z klasy 6c
 • II miejsce (plakat) – Marysia z klasy 5b
 • III miejsce (plakat) – Gabriel z klasy 6b
 • wyróżnienie (plakat) – Kinga z klasy 7e
 • wyróżnienie (plakat) – Julia z klasy 8c
 • wyróżnienie (plakat) – Nikodem z klasy 4b
 • wyróżnienie (plakat) – Wiktoria z klasy 4b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy i talentu. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

Anna Grzesik