Młodzi listy piszą w Szkole Podstawowej w Korczynie

(realizacja projektu ogólnopolskiego)

"Ludzie listy piszą..." – tak brzmią słowa piosenki "Skaldów". Dla młodzieży zarówno zespół, jak i sztuka pisania listów to sfera przeszłości. Żyjemy w dobie szybkiej komunikacji: telefony, sms-y, komunikatory, rzadziej e-maile. Dlatego też chętni uczniowie  dwu klas gimnazjalnych naszej szkoły, tj. klasy II a i II c włączyli się w realizację ogólnopolskiego projektu "Młodzi listy piszą". W ramach przedsięwzięcia nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 42 z Białegostoku. 21 uczniów z naszej szkoły przez cały rok szkolny 2017/2018 korespondowało z młodzieżą z Białegostoku według wypracowanego wcześniej harmonogramu.

Pierwsze listy zawierały autocharakterystyki uczniów, później gimnazjaliści opisywali swoich idoli,  członków rodzin, Korczynę jako „Małą Ojczyznę”. Nie obyło się bez oryginalnych życzeń świątecznych. Pojawiły się recencje ulubionych książek, gier komputerowych czy filmów, listy w formie mapy myśli obrazujące poglądy młodzieży na własny temat ("Młodzi XXI wieku - jacy jesteśmy, co nas interesuje, co bulwersuje?"). Listami również wymieniły się koordynatorki projektu z obu szkół, kierując je do młodzieży z zaprzyjaźnionej placówki. Podsumowaniem projektu były "Albumy wspomnień", tj. prezentacje multimedialne, w których uczniowie zamieścili zdjęcia oraz refleksje dotyczące zagadnienia.

Celem projektu była popularyzacja wśród młodzieży tej nieco zapomnianej obecnie formy komunikowania się między ludźmi, rozbudzanie wyobraźni, budzenie wrażliwości na drugiego człowieka, nawiązywanie kontaktów i szeroko rozumiana integracja. Ważnym argumentem  było kształcenie umiejętności redagowania tekstu, praca nad ortografią i interpunkcją, kreatywne myślenie ( także wizualne), kultywowanie "tradycji epistolograficznej".

Oto przykładowe opinie uczestników przedsięwzięcia:

"Projekt "Młodzi listy piszą" pozwolił nam przypomnieć zasady pisania listów i podtrzymywać jakże ważną tradycję ich tworzenia. Była to też w pewien sposób zabawa i możliwość poznania nowych osób" (Aleksandra Drzyzga II a)

"Wymienianie wiadomości w sposób tradycyjny, poprzez pisanie na papierze, jest bardzo przyjemne, ciekawsze niż rozmowa przez portale społecznościowe. Sama estetyka wiadomości, charakter pisma, u każdego człowieka tak różny, sprawiły, że są one bardziej osobiste. Jeśli je zachowamy, w każdej chwili możemy do nich wrócić i przywołać we wspomnieniach emocje z nimi związane. Dzięki projektowi zobaczyliśmy, jak kiedyś komunikowało się z osobami z daleka, bez pomocy urządzeń elektronicznych i poprawiamy umiejętność pisania listów. Do tego poznaliśmy nowych ludzi, z którymi, myślę, wielu z nas pozostanie w kontakcie po zakończeniu programu" (Martyna Boczar II c)

"Uważam, że projekt "Młodzi listy piszą" jest bardzo dobrym pomysłem. Z każdym listem czułem coraz większą chęć poznania osoby, z którą piszę. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie" (Wojtek Delimat II a)

"Biorąc udział w projekcie "Młodzi listy piszą", miałam okazję doświadczyć rzeczy, które dawniej uznawane były za "normalne" i powszechne, a dzisiaj należą do rzadkości. W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu, pisanie listów przez młodzież przestało być modne. Udział w projekcie pozwolił mi poznać nową koleżankę, do której własnoręcznie piszę listy, co sprawia mi niesamowitą frajdę. Kiedy otwieram list adresowany do mnie, czuję, że ona też wkłada w to dużo serca" (Natalia Stanisławczyk II a)

"Projekt "Młodzi ludzi piszą listy" pozwolił mi poznać obcą osobę z bardzo daleka. Dzięki niemu poznałem moją nową przyjaciółkę. Wcale nie musimy daleko wyjeżdżać, aby kontaktować się z osobą z innego miasta. W dzisiejszych czasach listy zostały zastąpione przez sms’y i e-maile. Sam  piszę dużo sms’ów, więc list był dla mnie czymś nowym" (Jakub Zygmunt II a)

"Czy warto pisać listy? Świat zdecydowanie idzie do przodu. Dzięki projektowi "Młodzi listy piszą" możemy zaobserwować, jak porozumiewali się ludzie jakiś czas temu. To właśnie listy pozwalały opisać swoje głębokie i najszczersze uczucia.
Urok oczekiwania tygodniami na notatkę od ukochanego, czy bliskiej sercu osoby to nie to samo, co współcześnie pisane z marszu SMS’y. Listy również rozwijają naszą wyobraźnię, umiejętności literackie i poetyckie. Zastanówmy się, czy warto czasem wrócić do starej formy porozumiewania się? Jestem pewna, że osoby biorące udział w projekcie odpowiedzą twierdząco" 
(Aleksandra Moskal    II a)

Listy od koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Projekt "Młodzi listy piszą" to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zawierania nowych znajomości, a przede wszystkim wielka frajda dla młodzieży.

koordynator projektu: Jolanta Michalik-Kozioł

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

Tags: projekt