Akademia upamiętniająca 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

26 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto przypomnieć, że Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza. Rocznica uchwalenia konstytucji była wielkim świętem państwowym w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej komunistycznej, rzeczywistości zaprzestano obchodzenia tego święta. Powróciło ono do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 r.

Aby uczcić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie z  klas V b, V c i VIII b, pod opieką  nauczycieli: p. Magdaleny Korony, p. Agnieszki  Miziołyk, p. Beaty Janik- Czyż  i p. Macieja Filara, przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie, podczas którego przedstawiono istotne wydarzenia dla naszego kraju. Fakty historyczne przeplatały nastrojowe wiersze i pieśni o charakterze patriotycznym. Ta lekcja historii, przedstawiona przez uczniów, uczyła szacunku dla tradycji przeszłości, poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna, walki o wolność, niepodległość. Na koniec uroczystości głos zabrał Dyrektor szkoły, p. Artur Stodolak, który podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w akademii.

Akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała za zadanie uświadomić naszym uczniom, że to nieprzypadkowa data w zmieniających się kartach kalendarza, ale przede wszystkim  symbol miłości do naszego kraju, symbol wiary i zwycięstwa.

Agnieszka Miziołyk

 

Tags: 3 Maja