Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 28 kwietnia 2022r. podczas uroczystej akademii uczczono 231 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trakcie żywej lekcji historii, uświetnionej śpiewem patriotycznych pieśni, upamiętniono to święto. Program okolicznościowy przygotowali i zaprezentowali uczniowie z klas IV a i c  Szkoły Podstawowej w Korczynie wraz z nauczycielkami: Beatą Janik- Czyż, Agnieszką Miziołyk, Martyną Polakowską i Anną Waśko.

Akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z przeszłości Polski. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w tamte, tak ważne dla nas czasy, dostarczały wielu wzruszeń oraz przemyśleń. W trakcie akademii naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.

Warto podkreślić, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Rocznica uchwalenia konstytucji była wielkim świętem państwowym w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu tego święta narodowego.

Po zakończeniu wystąpienia głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował  za przygotowanie akademii, zwracając jednocześnie  uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i świąt narodowych. Uroczystość była dla społeczności szkolnej lekcją historii i patriotyzmu, skłaniała do refleksji nad przeszłością i przyszłością młodego pokolenia.

Agnieszka Miziołyk

Tags: akademia, 3 Maja, konstytucja