Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dzisiaj wielka jest rocznica-
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Ludwik Wiszniowski
"Jedenasty Listopada"

Nasza szkoła po raz kolejny uczciła rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka. Dzień, który powinien być rozpoznawalny przez każdego syna i każdą córkę polskiej ziemi. Kolejną 99 rocznicę tamtych wydarzeń przeżywaliśmy z radością, dumą i godnością. Nasi uczniowie przygotowali uroczystą akademię.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli .Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Uczniowie w czasie części artystycznej recytowali utwory poetyckie, śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe, które przybliżyły zebranym, jak wyglądała trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.

Na zakończenie dyrektor szkoły Artur Stodolak przypomniał wszystkim, że rocznica odzyskania niepodległości jest dniem szczególnym. Podkreślił, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba codziennie pielęgnować.

 

Janusz Paradysz
Alicja Delikat

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

 

Tags: akademia