Razem łatwiej!

Międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich w Szkole Podstawowej w Korczynie

W dniach 25 – 29.03.2019 r. w Szkole Podstawowej w Korczynie odbyło się to kolejne spotkanie przedstawicieli szkół wspólnie realizujących projekt Erasmus+ pt. "Letters and Figures Alive" czyli "Litery I cyfry pełne życia".

Podczas pierwszego dnia wizyty  nauczyciele i uczniowie z Finlandii, Włoch, Hiszpanii i Turcji zostali ciepło powitani przez koordynatorkę projektu Annę Waśko, dyrektora Szkoły Podstawowej w Korczynie, Artura Stodolaka oraz społeczność szkolną. Goście zapoznali się z funkcjonowaniem naszej placówki oraz uczestniczyli uroczystości inicjującej spotkanie w Korczynie. Nasza młodzież zaprezentowała spektakl pt. „Razem łatwiej”, będący próbą połączenia motywów Małego Księcia z historią projektu, oraz pokazy taneczno-wokalne. Nauczyciele z partnerskich szkół mieli także okazję spotkać się z władzami gminy.

W kolejnych dniach goście zapoznawali się  z historią i tradycją naszego kraju oraz regionu. Ogromne wrażenie wywarło na nich Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Mieli również  możliwość zwiedzenia krakowskiego rynku oraz Wawelu.

Głównym zadaniem podczas pobytu w Korczynie było rozwijanie umiejętności kodowania w programie Scratch. Uczniowie pracowali w międzynarodowych parach i mieli przygotować animację z elementami graficznymi projektu oraz grę pt. "Polowanie na skarb".  Animacje zostały zaprezentowane całej społeczności erasmusowej na podsumowującym spotkaniu w piątek,  gry wykorzystano również do przeprowadzenia zawodów.

W czwartkowe popołudnie zostały zorganizowane warsztaty plastyczne, podczas których młodzież uczestnicząca w projekcie malowała  ekologiczne, bawełniane torby, a później wymieniała się nimi. Wieczorem tego dnia odbyło się spotkanie rodzinne, podczas którego uczestnicy mogli spróbować różnorodnych dań kuchni polskiej przygotowanych przez rodziców uczniów uczestniczących w projekcie. Uczniowie stworzyli i przeprowadzili quiz na temat wszystkich krajów partnerskich. Niezwykle ciepła atmosfera sprzyjała rozmowom oraz zacieśnianiu więzi interpersonalnych.

 

W trakcie pożegnań padło wiele podziękowań za serdeczne przyjęcie. Goście byli oczarowani naszą okolicą. Smakowała im również kuchnia polska. Uczniowie ze szkół partnerskich podkreślali, że mieli wyjątkową okazję zapoznać się z lokalną tradycją i kulturą, goszcząc w domach swoich polskich rówieśników i uczestnicząc w życiu ich rodzin. Zgodnie twierdzili, że do Polski na pewno jeszcze przyjadą.

Anna Waśko
Jolanta Michalik-Kozioł

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

Tags: projekt, erasmus