Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej w pływaniu

22 marca 2023r. na krytej pływalni przy SP nr 14 w Krośnie odbył się półfinał wojewódzki w pływaniu. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Zych, Laura Niszczak, Patrycja Wiśniewska oraz Nataniel Prajsnar.

W grupie młodzieży, w konkurencji 50m stylem dowolnym, Patrycja Wiśniewska wywalczyła II miejsce. W tej samej konkurencji wśród chłopców zwyciężył Nataniel Prajsnar, który uzyskał awans do finału wojewódzkiego.

Czytaj dalej

Półfinał wojewódzki IMS w siatkówce

Na półfinale wojewódzkim drużyna chłopców ukończyła zmagania w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w siatkówce. Podczas turnieju w Sanoku, w mocno przetrzebionym chorobami składzie, wywalczyli III miejsce. W końcowej klasyfikacji znaleźli się wśród 9 najlepszych drużyn województwa podkarpackiego.

Skład drużyny: Jan Wierdak, Filip Gazda, Aleksander Pelczar, Michał Janik, Nataniel Prajsnar, Wiktor Urban oraz Fabian Inglot.

Gratulacje dla drużyny oraz trenera.

Czytaj dalej

21 marca - pierwszy dzień wiosny 2023

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obfitował w wiele atrakcji. Dzieci z klas I-III przywitały wiosnę wesołymi piosenkami. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i piękne, kolorowe dekoracje. Starsi uczniowie na pierwszy dzień wiosny wystroili się w … PIŻAMY, ponieważ taki dress code obowiązywał na ten dzień w harmonogramie trwającego w szkole WIOSENNEGO TYGODNIA MODY.

21 marca to także DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, czyli ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętym nim osobom. A data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Było zabawnie i kolorowo!

 

Czytaj dalej

Powiatowe Igrzyska Dzieci w piłce siatkowej

16 marca młodsi chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w zawodach rozgrywanych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Drużyna zagrała w składzie: Szymon Jórasz, Igor Sabat, Olek Łuczyński, Szymon Aszklar, Maksym Popiuk, Mateusz Prajsnar, Bartłomiej Mróz, Szymon Prajsnar i wywalczyła III miejsce.

Gratulujemy chłopcom udanego występu!

Czytaj dalej

Eksperymenty z dwutlenkiem węgla - warsztaty chemiczne dla dzieci

Od 7 do 16 marca uczniowie klas I – III uczestniczyli we wspaniałych warsztatach prowadzonych przez panie chemiczki z MINILAB.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega praca chemika, jakie właściwości ma dwutlenek węgla ( gaz bezbarwny, bez zapachu, nietoksyczny i cięższy od powietrza) oraz jako "chemiczni detektywi" zbadali odczyn octu. Mali chemicy, ubrani w fartuchy, rękawice i okulary laboratoryjne, używając bezpiecznych odczynników (soda, ocet, barwniki, ziarna kukurydzy), samodzielnie wykonali dwa doświadczenia: „Skacząca kukurydza” oraz „Sodowe obrazy”. Hitem okazało się doświadczenie przeprowadzone przez panią chemiczkę o wymownej nazwie "Pasta do zębów dla słonia".

Warsztaty były dla dzieci okazją do zdobywania nowych doświadczeń oraz wiedzy, ale, przede wszystkim, szansą na dobrą zabawę. Kto wie czy w przyszłości nie wyrosną z nich prawdziwi naukowcy…?

Czytaj dalej

16 marca - Międzynarodowy Dzień Pandy

Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli.
Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć,
gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań

Sir Peter Scott

 Od połowy XX wieku panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Panda stała się symbolem wielkiego sukcesu organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Ochrona pandy stała się przykładem do naśladowania przy działaniach podejmowanych w celu ochrony innych zagrożonych gatunków. Dla WWF (skrót ang. World Wildlife Fund) obecna sytuacja pand udowadnia, że współpraca rządów państw, organizacji pozarządowych, naukowców oraz lokalnych społeczności ma sens i przynosi zamierzone efekty.

Czytaj dalej