Projekt edukacyjny BAKCYL

W lutym w naszej szkole realizowano projekt edukacyjny BAKCYL, czyli Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży. Celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii i cyberbezpieczeństwa, inspirowanie świadomych działań oraz budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów edukacji finansowej w Europie – "Bankowcy dla Edukacji". Realizowany od 2013 r. we współpracy z instytucjami sektora bankowego, uzyskał wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej za szczególne przyczynianie się do rozwijania kompetencji finansowych społeczeństwa.

 

Trwająca ok. 40 minut lekcja on-line była prowadzona przez ekspertów z sektora bankowego. Projekt skierowany był do uczniów klas starszych szkoły podstawowej, a tematyka lekcji dla klas VI-VIII obejmowała: pieniądze, oszczędzanie, inwestowanie i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Młodzież dowiedziała się, jak stworzyć dobre hasło (powinno zawierać cyfry i znaki specjalne, wielkie i małe litery, więcej niż 12 znaków, dzięki czemu program do hackowania będzie miał utrudnione zadanie), jakie zdjęcia dodawać na portale społecznościowe (takie, które nikogo nie ośmieszają i nie udostępniają zbyt dużo informacji o miejscu zamieszkania), jak zadbać o bezpieczną tożsamość i co to jest phishing (należy uważać na fałszywe wiadomości lub strony internetowe). Uwaga uczniów została skierowana również na zwiększenie bezpieczeństwa smartfona (należy aktualizować system, zainstalować antywirusa, ustawić odpowiednie blokady, sprawdzać aplikacje). Uczniowie odpowiadali na pytania: Dlaczego oszczędzanie pieniędzy jest ważne?; Jak zarządzać oszczędnościami w banku?; Gdzie bezpiecznie przechowywać oszczędności?; Dlaczego inwestowanie jest ważne?; Jak unikać oszustów?; Co jeszcze można oszczędzać poza pieniędzmi?;  Co zrobić gdy stracę kartę lub dokumenty?.

Lekcje w projekcie były realizowane zgodnie z harmonogramem. Miały one na celu wprowadzenie uczniów w świat codziennych finansów, edukowanie ich w zakresie świadomego i bezpiecznego korzystania z usług finansowych, poszerzanie wiedzę uczniów z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości.

Udział szkoły w projekcie BAKCYL był bezpłatny. Warszawski Instytutu Bankowości był odpowiedzialny za organizację i realizację lekcji BAKCYLA, która była warunkowana dostępnością eksperta-wolontariusza. Koordynatorami projektu były Monika Sieniawska i Anna Grzesik.

Anna Grzesik