16 marca - Międzynarodowy Dzień Pandy

Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli.
Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć,
gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań

Sir Peter Scott

 Od połowy XX wieku panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Panda stała się symbolem wielkiego sukcesu organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Ochrona pandy stała się przykładem do naśladowania przy działaniach podejmowanych w celu ochrony innych zagrożonych gatunków. Dla WWF (skrót ang. World Wildlife Fund) obecna sytuacja pand udowadnia, że współpraca rządów państw, organizacji pozarządowych, naukowców oraz lokalnych społeczności ma sens i przynosi zamierzone efekty.

W naszej szkole tego dnia dowiedzieliśmy się co nieco o tych przyjaznych misiach. Uczniowie najmłodszych klas zadbali również o czarno-białe stroje. Były zabawy, quizy, prezentacje. Święto to stało się również okazją do rozmów na temat innych zagrożonych gatunków, ponieważ ich liczba rośnie.

Obecnie ponad 35 700 gatunków zwierząt i roślin z Międzynarodowej Czerwonej Księgi jest zagrożonych. To 30% wszystkich zarejestrowanych tam gatunków. Powodem wymierania jest nasza działalność - niszczenie siedlisk, przełowienie, kłusownictwo, polowania i kryzys klimatyczny. Ale ludzie wciąż mogą powstrzymać i odwrócić trend spadku różnorodności biologicznej - a pokazują to zwycięzcy, którym ekolodzy pomogli odbudować populację, m.in.: nosorożec czarny, żubr, ogórek morski, łoś czy foka szara.

Ewelina Bęben
Wioletta Wenda
Dorota Zajchowska