Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2021

Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować.
Anna Dymna

W dniu 3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. Są one spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Obchody tego dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej      o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypomina, że jesteśmy jednością. To święto członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, z którymi widzimy się każdego dnia. Sygnalizuje nam ono, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o integrację. Każdego dnia się jej uczymy, dostrzegamy potrzebę pamiętania o sobie nawzajem, dostrzegania i rozumienia innych.

W naszej szkole ten dzień jest i zawsze będzie dniem szczególnym. Może dlatego, że bliskie są nam dzieci z niepełnosprawnością, które uczą się w naszej szkole. One same i ich rodziny borykają się z różnymi problemami, a my nauczyciele staramy się dokładać wszelkich starań, żeby pomóc i sprostać wymaganiom. Uczniowie naszej szkoły są bardzo wrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę, i zabawę.

Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w ich święto, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się akceptowani, traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.

Ewelina Bęben