XI Festyn Misyjny - Na ratunek Syrii

17 listopada w Domu Ludowym w Czarnorzekach odbył się XI Festyn Misyny pt.: "NA RATUNEK SYRII", którego organizatorem byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnorzekach. Obok licznie zgromadzonych uczniów szkół powiatu krośnieńskiego (Czarnorzeki, Krasna, Rymanów Zdrój, Wróblik Królewski, Krosno - Turaszówka, Kombornia, Wola Komborska) udziałem w tegorocznym Festynie Misyjnym, mogą poszczycić się uczniowie klasy Va Zespołu Szkół w Korczynie, którzy poprzez wspólne śpiewanie oraz aktywne włączenie się w przygotowany program spotkania, stali się reprezentantami naszej szkolnej społeczności.

Dzisiejsza Syria, to przede wszystkim kraj rozdzierany przez wewnętrzne konflikty, powstające na tle religijnym.  Syryjska Republika Arabska jeszcze do niedawna mogła być wzorem państwa, gdzie muzułmanie z chrześcijanami żyli w zgodzie i pokoju. Między rodzinami wyznawców dwóch wielkich religii monoteistycznych panowały bardzo dobre relacje sąsiedzkie i wspólnotowe. Pod władzą partii rządzącej, chrześcijanie mieli zapewnioną wolność religijną, mogli uczęszczać na nabożeństwa, Msze św., spotykać się w domach na modlitwie, odnawiać i budować kościoły, społeczeństwo muzułmańskie tolerowało chrześcijańską mniejszość. Jednakże z upływem czasu, sytuacja syryjskich chrześcijan diametralnie się zmieniła, o czym mogli przekonać się uczestniczący w spotkaniu uczniowie, oglądający prezentację przedstawiającą obecny status chrześcijan mieszkających w Syrii.

Pomimo przeżywanych cierpień i prześladowań, postawa syryjskich chrześcijan, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych, którzy każdego dnia proszą świat o modlitwę w swojej intencji, budzi na świecie ogromny respekt i szacunek. Również sami muzułmanie, z coraz większym zainteresowaniem i podziwem, przyglądają się położeniu wyznawców Chrystusa. Wstrząśnięci dobrem, otwartością, gościnnością chrześcijan, muzułmanie, jak i wyznawcy innych religii odkrywają prawdę i dobro płynące z Ewangelii. Szczególne wrażenie robi na nich miłość prześladowanych do prześladowców i lekcja miłości wybaczania.

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie