Rocznice wrześniowe

W dniu 30. września w Zespole Szkół w Korczynie odbyła się akademia, której motywem przewodnim była pamięć o wydarzeniach 1939 roku. Akademię przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Alicji Delikt, Andrzeja Flisa, Wojciecha Świdra, Janusza Paradysza i Agnieszki Kowalczyk.

Program rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego, a część artystyczna skoncentrowała się na upamiętnieniu bohaterstwa i wysiłku żołnierzy polskich walczących na frontach II wojny światowej oraz wszystkich ofiar - bohaterów dnia codziennego czasów okupacji.

1 września 1939 r. o godz.4.45 bez formalnego wypowiedzenia wojny, siły zbrojne Trzeciej Rzeszy zaatakowały Polskę. Pierwsze pociski wystrzelone przez niemiecki pancernik „Szlezwik-Holstein” zakotwiczony w Gdańsku padły na polską placówkę Westerplatte. Równocześnie samoloty hitlerowskiej Luftwaffe rozpoczęły bombardowanie polskich miast i wsi.

Naród polski przy skromnym potencjale wojskowym i materialnym przeciwstawił wielkiego ducha walki silniejszemu wrogowi. Stanęliśmy w obronie wartości dla nas najważniejszych: niepodległości, wolności i godności narodowej. Na polach bitewnych Westerplatte i Kutna, w bagnach Wizny i na ulicach bohaterskiej Warszawy żołnierze i cywile, robotnicy i chłopi, harcerze i weterani dawali przykład męstwa, odwagi i poświęcenia dla ojczyzny.

Ostateczny cios polskim nadziejom został zadany 17 września 1939r. Tego dnia wojska radzieckie dokonały agresji na wschodnie tereny naszego kraju. Czwarty rozbiór stał się faktem. Rozpoczął się trwający wiele trudnych lat okres okupacji radzieckiej i niemieckiej. Zamknięte zostały wszystkie polskie instytucje: muzea, biblioteki, wydawnictwa, szkoły wyższe i średnie, rozpoczęła się eksterminacja ludności polskiej.

Pożoga wojenna nie ominęła także naszej miejscowości.  W wyniku terroru, aresztowań, rozstrzeliwań i wyjazdów do Rzeszy liczba ludności Korczyny zmniejszyła się o 600 osób.

Część artystyczną uroczystości zakończyło odśpiewanie Roty i wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół w Korczynie -  Artura Stodolaka, który podkreślił, że niezależnie od zmian sytuacji kulturowej społeczeństwo musi być nakierowane na utrwalanie zbiorowej pamięci o tych dramatycznych wrześniowych wydarzeniach.

 

Agnieszka Kowalczyk

Zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie