Gmina Korczyna mobilizuje i życie ratuje

6 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Korczynie włączyli się w akcję "GMINA KORCZYNA MOBILIZUJE I ŻYCIE RATUJE". 67 ósmoklasistów wraz z nauczycielami wysłuchało wykładu doktora nauk medycznych Jacka Krzanowskiego na temat diagnozowania i przebiegu białaczki oraz jej leczenia. Prowadzący przybliżył zebranym kwestię dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych oraz szpiku. Szczegółowo omówił sam proces ich pozyskiwania oraz wskazał, kto może zostać potencjalnym dawcą. Po zakończeniu prelekcji uczniowie zadali bardzo dużo pytań, co dowodzi, że byli żywo zainteresowania tematem.

Następnie głos zabrał Kamil Klatka – dwukrotny dawca komórek macierzystych. Opowiedział zebranym, jak doszło do tego, że zarejestrował się w bazie DKMS. Podkreślił również, że sam zabieg jest zupełnie bezbolesny, a satysfakcja, jaką daje świadomość, że uratował życie dwóm osobom – bezcenna. Zadeklarował oczywiście swoją gotowość do kolejnych pobrań. Po wysłuchaniu historii pana Kamila nasi uczniowie zadali mu szereg pytań dotyczących towarzyszących mu emocji, przebiegu samego pobierania komórek oraz okoliczności, w jakich dowiadywał się, że może zostać dawcą.

Bardzo przejmującym momentem spotkania były świadectwa osób, które wygrały walkę z chorobą właśnie dzięki przeszczepowi szpiku. Pierwsze wygłosił Zbigniew Jakubik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Korczynie – u którego zdiagnozowano białaczkę, a jego lekarzem był właśnie doktor Krzanowski. Opowiedział on o swojej chorobie, walce, jaką stoczył oraz powrocie do zdrowia.

Swoją historię opowiedział również Zbigniew Sanocki – Burmistrz Gminy Jedlicze w latach 1998-2014. Prowadził on bardzo aktywny tryb życia, uprawiał sporty, systematycznie się badał. Choroba zaatakowała znienacka, a jej przebieg był bardzo gwałtowny. Dzięki przeszczepowi, wyzdrowiał i stopniowo powracał do normalnej aktywności.

Wygłoszone świadectwa głęboko poruszyły naszych uczniów, ale też utwierdziły ich w przekonaniu o konieczności włączania się w działalność organizacji takich jak DKMS. W przerwach pomiędzy kolejnymi prelekcjami dla zebranych wystąpili utalentowani uczniowie szkół z terenu Gminy Korczyna.

Choć nasi uczniowie nie mogą jeszcze zarejestrować się w bazach DKMS, jako potencjalni dawcy szpiku – wymagany wiek to minimum 18 lat – jesteśmy przekonani, że wielu z nich uczyni to niezwłocznie po osiągnięciu pełnoletniości.