• Start

Narodowe Święto Niepodległości 2022

Przeszłość jest to dziś,
Tylko cokolwiek dalej

Cyprian Kamil Norwid

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelanej w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym.

10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Korczynie odbyła się uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościową akademię przygotowali uczniowie klas IV-VII pod opieką nauczycieli: Alicji Korony, Magdaleny Prajsnar oraz Janusza Paradysza. Oprawę muzyczną przygotował Martyna Polakowska, a dekorację – Katarzyna Chudzik – Gerlach.. W obchodach rocznicy wzięli udział dyrektor Artur Stodolak, wicedyrektor Dorota Półchłopek-Pleban oraz cała społeczność szkolna.

Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. "Sto cztery lata niepodległej". Konferansjerzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski, a także postawy naszych rodaków wobec represji zaborców i walki narodowowyzwoleńczej. Całość została jeszcze wzbogacona o recytacje i piękne, patriotyczne pieśni. W trakcie trwania uroczystości zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Społeczność szkolna w skupieniu i z dużym zainteresowaniem obejrzała i wysłuchała wszystkich występów, nagradzając młodych artystów gromkimi brawami.

Dyrektor szkoły podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Podkreślił potrzebę okazywania szacunku dla symboli narodowych oraz siebie nawzajem poprzez uczciwą pracę, rzetelne zdobywanie wiedzy oraz dbanie o poprawność języka ojczystego zarówno w mowie, jak i w piśmie. Zwrócił również uwagę na wspaniałe polskie tradycje narodowe, które należy pielęgnować. Wspomniał o gen. Stanisławie Szeptyckim z Korczyny, który swoimi dokonaniami przyczynił się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, dzięki czemu my dzisiaj możemy cieszyć się suwerenną Polską. Przypomniał także, jak skomplikowane były dzieje naszej małej ojczyzny i gdzie tkwią nasze korzenie.

Z kolei 11 listopada przedstawiciele społeczności szkolnej - dyrektor Artur Stodolak, poczet sztandarowy oraz 20. Drużyna Harcerska "Pagoda" - wzięli udział w obchodach święta, których organizatorem była Gmina Korczyna. O godzinie 11.00 uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, a następnie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy.

Janusz Paradysz
Alicja Korona
Magdalena Prajsnar

* wykorzystano materiały ze strony www.prezydent.pl

Tags: Narodowe Święto Niepodległości