• Start

A JAK AUTYZM …

A JAK AUTYZM …

Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia. Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu. Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść. Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami.

Axel Brauns, Barwne cienie i nietoperze: życie w autystycznym świecie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych.

Obchody tego szczególnego dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Korczynie włączyła się do akcji „Na niebiesko dla autyzmu”.  Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju i brak możliwości spotkania się na terenie szkoły  nasze wsparcie dla osób z autyzmem okazaliśmy w nietypowy sposób. Dzięki zaangażowaniu uczniów z klasy 4b nagraliśmy filmik, który może nauczyć nas wielu rzeczy. Przede wszystkim jak rozpoznać autyzm a także co robić, gdy ktoś obok nas ma to zaburzenie. Tytuł filmu nie jest przypadkowy. Z badań opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż mało wiedzą na temat tego zaburzenia. Niska świadomość społeczna w tym obszarze idzie ,niestety, w parze z wieloma krzywdzącymi stereotypami i szkodliwymi mitami. Tymczasem liczba osób z diagnozą autyzmu od lat systematycznie rośnie - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Istnieje zatem duża potrzeba prowadzenia szerokiej edukacji społecznej w tym zakresie a co za tym idzie lepsze zrozumienie osób z autyzmem.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest ważnym dniem dla Szkoły Podstawowej w Korczynie, ponieważ naukę pobierają tu także uczniowie ze spektrum autyzmu. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję uczniów wobec osób cierpiących na autyzm i inne pokrewne zaburzenia rozwoju.

Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.

                                                                        Monika Sieniawska