Narodowe Święto Niepodległości 2021

 

(…) Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!

11 listopada 2021r. obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla nas - Polaków to  jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką i cierpieniem - nasz kraj odzyskał niepodległość.
W przeddzień obchodów tego wydarzenia, wspólnie ze społecznością uczniowską naszej szkoły uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  W tym roku, ze względu na obostrzenia, akademia przybrała charakter audycji  radiowej.

W  trakcie tego wyjątkowego słuchowiska, uczniowie klas IIIb, VIb, VIIIb i VIIIe - pod opieką nauczycieli, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przybliżający ważne wydarzenia okresu niewoli i odzyskania upragnionej wolności. Tradycyjnie, rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, w czasie którego, każdy z nas  mógł dać wyraz swojego patriotyzmu. Przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, od dnia, w którym Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości.

11 listopada przypomina nam o tych, którzy polegli w obronie naszego kraju, to dzień poświęcony miłości do Ojczyzny, to symbol wiary w zwycięstwo. Pamiętajmy, że wolność raz zdobyta nie jest nam dana na zawsze. Należy nieustannie o nią dbać  - jako wielką wartość- i stale ją pielęgnować. Możemy dokonać tego w prosty sposób - poprzez bycie patriotą, co wielokrotnie podkreślał dyrektor szkoły, dziękując  na zakończenie wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowanie audycji oraz tym, którzy w wielkim skupieniu jej wysłuchali.

Ponadto w dniu 11 listopada 2021r. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Korczynie oraz harcerze 20 DH "Pagoda" wzięli udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości . Po mszy w intencji Ojczyzny uczestniczyli w pochodzie na cmentarz parafialny. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach żołnierskich, mogile generała broni Stanisława Szeptyckiego. Była to wyjątkowa możliwość okazywania wspólnego patriotyzmu. Młodzież szkolna i harcerze  pamiętają o ważnych dla naszego kraju  rocznicach i hołdzie oddawanym bohaterom.

Szanujmy narodowe wartości i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Magdalena Prajsnar
Janusz Paradysz

Tags: Święto Niepodległości