• Start

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Dnia 5. maja 14-osobowa grupa gimnazjalistów udała się do Krosna, do Centrum Dziedzictwa Szkła i Muzeum Rzemiosła. Słynne na całym świecie szklane dziedzictwo Krosna doczekało się godnej oprawy i miejsca, które podąża z duchem czasu. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szła, w których mogli brać udział uczniowie. W piwnicach oraz salach wystawowych mieli okazję zobaczyć ekspozycje prezentujące szkło artystyczne oraz użytkowe.

Później dotarli do Muzeum Rzemiosła. Fascynujące miejsce. Zgromadzone eksponaty w muzeum, to narzędzia oraz wytwory pracy rzemieślników. Każdy ma swoją historię, na przykład zakrzywiony strug, którym kołodziej tworzył koło do wozu. Ponadto można było poznać historię ginących zawodów;  bednarza, kaletnika, rymarza, szewca, kowala, tkacza, stolarza, krawca i wiele innych.

W Muzeum Rzemiosła chętni mieli możliwość zasiąść przed lustrem w staromodnym zakładzie fryzjerskim  i przymierzyć stylowy kapelusik albo postukać młotkiem w podeszwę unikatowego, wykonanego na zamówienie w warsztacie szewskim buta. Gimnazjaliści przekonali się, że Muzeum Rzemiosła jest na pewno jedną z największych atrakcji Krosna. Warto zobaczyć ciekawe miejsca w najbliższej okolicy.

Janusz Paradysz

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie

Tags: Krosno, muzeum, wycieczka